سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 پليس ـ دوره اول(۱۳۸۳)

يادداشت دبير جشنواره :
     بدون شك، حفظ امنيت عمومي يكي از اصلي ترين وظايف حكومت ها و از پيش شرط هاي ضروري حركت رو به جلو در جوامع در حال توسعه است. اگرچه اين وظيفه مهم در كشور ما به طور مشخص بر عهده نيروي انتظامي گذاشته شده است، اما آنچه مسلم و روشن است اين است كه مقوله امنيت اجتماعي در جوامع امروز شكل پيچيده اي پيدا كرده و به تبع، پيچيدگي روابط و مناسبات اجتماعي و رشد روان شناسي جوامع بشري در طبقات و سطوح مختلف، ايجاد امنيت عمومي و انضباط اجتماعي هم پيچيده تر و دشوار شده است و ديگر نمي توان، با نگاه هاي سنتي به مكانيزم هاي حفظ امنيت عمومي دل خوش داشت. از اين رو، وظيفه نيروي انتظامي و پليس است كه با دگرگون سازي افق ديد و تغيير در رويكردها و روشها، مسيرهاي تكامل يافته تر و كارآمدتري را در پيش گيرد و بهره گيري از ابزارهاي مدرن تصويري و تكنولوژي سينما و تلويزيون از جمله اين امكانات نوين است كه مي توانند پليس را قادر سازند تا در جهت تقويت و تحكيم پايه هاي امنيت اجتماعي و ملي كشور قدم هاي مؤثري بردارد و از اين طريق دست به فرهنگ سازي و ايجاد اعتماد عمومي بزند. خوشبختانه، اين نگرش در سال هاي اخير، توسط فرماندهي محترم نيروي انتظامي و مديران ارشد ناجا، به وجود آمده و با اهتمام و جديت قابل ستايشي در حال گسترش است.
     با نگاهي به تاريخ سينماي ايران درمي يابيم كه جايگاه پليس، همواره، جايگاهي مخدوش، غيركاربردي، تزئيني و فرمايشي بوده و متأسفانه، در سينماي بعد از انقلاب اسلامي هم به اين نيرو، بي مهري و بي توجهي شده است. در حالي كه ژانر سينمايي پليسي و اجتماعي در بسياري از كشورها با سرمايه گذاري هاي كلان در راستاي فرهنگ سازي براي نسل هاي جديد رو به گسترش، بالندگي و فراگيري است. متأسفانه، در كشور ما، فاقد چنين ژانري هستيم كه بسيار تأمل برانگيز است و اين يعني ناديده گرفتن كاركردهاي اجتماعي سينما و تأثيرگذاري بر رفتارهاي اجتماعي و ميزان هنجارپذيري شهروندان. در جهاني كه 60 درصد توليد سينمايي سال كشوري مثل آمريكا را فيلم هاي پليسي اجتماعي تشكيل مي دهد سينماي ملي ما به شدت از فقر آثار قابل تأمل رنج مي برد. ايده جشنواره «فيلم پليس»، نشأت گرفته و برجوشيده از متن اين ضرورت ها و تنگناها است كه در جامعه و نظام اجتماعي ما احساس مي شود.
     نخستين جشنواره «فيلم پليس»، چراغ سبزي است  براي تعاملات فرهنگي هنري بين مردم، هنرمندان و پليس. ما بر اين باوريم كه با بهره گيري از توان و كاركرد رسانه اي سينما و تلويزيون ضمن نهادينه سازي رفتارهاي اجتماعي و فرهنگ سازي عمومي، جايگاه پليس را در منظرگاه مردم ارتقاء داده و آنچه را كه در شأن نيروي دلسوز و فداكار جامعه است به منصه ظهور برسانيم. البته، اين بدان معنا نيست كه «خود نقدي» را فراموش كنيم. چرا كه معتقديم چشم هنرمندان و فيلمسازان، جوينده «هنجارها» و هم «ناهنجاري ها» است و ايمان داريم با نگاه هاي صادقانه و واقع بينانه به نقطه اي مي رسيم كه شرط لازم جامعه اي سالم و ايده آل و هدفمند است.
     بديهي است اين امر ابتداي راهي است كه به سرمنزل مقصود مي رسيم و خطوط سفيد اين جاده، تكامل مرزهاي شئون اجتماعي اين دو نهاد مردمي است. افق ديد فرماندهي محترم ناجا قطعاً جامعه اي سالم، زيبا، منظم و عاري از ناملايمات اجتماعي است كه فيلمسازان و هنرمندان به عنوان وجدان هاي بيدار مردم، ما را در رسيدن به اين جامعه ايده آل ياري مي رسانند.
     جشنواره «فيلم پليس»، مي تواند و مي خواهد افق نگاه را نسبت به جايگاه پليس و نيروي انتظامي در افكار عمومي جامعه و اذهان هنرمندان و سينماگران را تغيير دهد ضمن اينكه، بستري را براي تبادل تجربه، آسيب شناسي، ساخت و تشويق و ترغيب استعدادهاي توانمند به ساخت آثار پليسي و اجتماعي فراهم سازد.
به ياد داشته باشيم كه اين حركت آغاز شده است.

                                                                                                                                                                        حبيب الله كاسه ساز
                                                                                                                                                                       دبير جشنواره

 

    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com