سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان ـ دوره هشتم(۱۳۷۱)

يادداشت دبير جشنواره :

    هشتمين جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان اصفهان بار ديگر در اين شهر با شكوه برگزار مي شود. جشنواره اي كه با نيت زمينه سازي تبادل فرهنگي بين سينماي اصيل جمهوري اسلامي و فيلمسازان ساير ملل بر پا مي شود. چرا كه با تبادل فرهنگي و شناخت فرهنگ آنسوي مرزهاست كه مي توان به ارزش فرهنگ خودي واثق شد و در مقابل هر گونه تهاجم فرهنگي مصون ماند. هم اكنون جشنواره بصورت پنجره اي بين فرهنگها در آمده است. پنجره اي هر چند كوچك اما گشوده بروي فرهنگ اقوام و ملل.
    از سوي ديگر به دليل فضاي پژوهشي گرمي كه بر جشنواره مستولي بوده است، دست اندر كاران سينما ضمن آشنايي با آخرين توليدات سينمايي ايران و جهان در زمينه كودكان، امكان اين را يافته اند تا با بحث و بررسي مسائل محتوايي و فني فيلمها، راههاي ارتقاء كيفي محصولات سينمايي را جهت بارور نمودن ذهن نسلهان آينده تحصيل نمايند كه كه الحمدا... تا كنون نتايج مثبتي نيز بدست آمده و اثرات آن در توليد سينماي كودكان مشهود بوده به طوري كه امسال شاهد رشد كيفي و كمي سينماي كودك بوده ايم كه ده فيلم بلند و شصت وچهار فيلم كوتاه دليل اين مدعي است. نا گفته نماند كه به همين نسبت كيفيت فيلمهاي عرضه و آزمون ساير فيلمها كه از بخش مسابقه بين المللي خارج مانده اند آماده كنيم. لذا براي اولين مرتبه در طول تاريخ برگزاري جشنواره كودكان، يك گروه داوري حرفه اي نيز به قضاوت در مورد فيلمهاي كوتاه و بلند ايراني مي نشينند. لازم به ذكر است كه اين داوري سواي داوري كودكان و نوجوانان است كه آنها نيز فيلم هاي برگزيده اي را انتخاب خواهند كرد و اين امر به نوبه خود از اعتبار ويژه اي بر خوردار خواهد بود. نا گفته نماند كه امسال به همان دليل كثرت فيلمهاي ايراني، داوران كودك و نوجوان فقط در مورد فيلمهاي ايراني قضاوت خواهند نمود.
    تجربه اي ديگر كه در اين جشنواره به وقوع پيوست، گزينش فيلمهاي بلند سينمايي ايران جهت شركت در بخش مسابقه بين المللي بود كه اين كار توسط سازندگان فيلمها صورت گرفت. بدين صورت كه از سازندگان فيلمهاي بلند دعوت شد تا با ديدن كليه فيلمها، فيلمهاي مناسب را انتخاب نمايند. يكي ديگر از بخشهاي جشنواره امسال، يك روز با يك فيلمساز است كه اين دوره اختصاص به كيومرث پوراحمد دارد و فرصتي تا او و مخاطبين با گفتگو و تبادل افكار به شناخت بيشتري نسبت به يكديگر در زمينه سينما دست يابند. در اين دوره از جشنواره شاهد حضور 26 كشور هستيم كه از اين تعداد 18 كشور دربخش مسابقه بين الملل شركت كرده اند. در بخشهاي جنبي امسال مروري داريم بر سينماي كودكان چكسلواكي كه به عنوان يكي از پيشرفته ترين سينماها در زمينه كودكان است و از سويي ديگر براي آشنايي هر چه بيشتر دست اندركاران سينما با اندوخته هاي فرهنگي مشرق زمين، سينماي كودكان هند را نيز را بررسي خواهيم كرد. در هر دو مورد هيئت هايي از كشورهاي مذكور وجود خواهند داشت كه با حضورشان در جلسات بحث و گفتگو با فيلمسازان و منتقدين ايراني اطلاعات بيشتري رامنتقل خواهند نمود. حضور ميهمانان خارجي در جشنواره اصفهان به آنها نيز فرصت آشنايي با فرهنگ اسلامي ما را خواهد داد و كيفيت بالاي فيلمهاي ما به آنها اين باور را القاء خواهد كرد كه مي توانند از تجربيات سينماگران ما نكات تازه اي بياموزند. استقبال قريب به 200000 نفر از جشنواره اصفهان، اين رويداد فرهنگي را تبديل به يكي از بزرگترين جشنواره ها از نوع خود در سرار جهان نموده و فرصتي استثنايي براي فيلمسازان فراهم كرده تا آثارشان را به چنين گروه كثيري از تماشاگران مشتاق عرضه نمايند.
    در هر صورت آنچه كه امسال در اينجا فراهم آمده حاصل تلاش صادقانه جمعي با وفا و صميمي است كه مخلصانه در جهت هر چه پربارتر برگزار شدن اين رويداد فرهنگي كوشش نموده اندكه در اينجا لازم است خالصانه از همة آنها تشكر كنم و اميدوار باشم زحمتشان مورد قبول حضرت حق واقع گردد. از مردم شريف ايران خصوصأ هنرمندان دلسوز متوقعيم همچون گذشته ما را از راهنمايي هاي خود بهره مند سازند تا به كمك يكديگر بتوانيم زمينه هاي مساعد رشد و شكوفايي كودكان اين مرز و بوم و بدنبال آن سراسر كشورهاي اسلامي را فراهم آوريم و در نهايت هر چه بيشتر آنها را با فرهنگ اصيل خودي آشنا سازيم. انشاءا...

عليرضا شجاع نوري
مدير جشنواره
 

    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com