1 2 3 4
5 6 7
9 8
جستجو درعناوين خبری
  بگرد
جستجوی پيشرفته | راهنما
آخرين رويدادها سينمايی
گزارشات
مصاحبه ها
نقدها و مقالات
اخبار فيلم
فيـــلمهای در دست توليد
محصولات آينده سوره
اخبار هنرمندان
اخبار جشنواره ها
اخبار اصناف سينمايی
اخبار دفاتر تهیه و توليد
اخبار سينمای جهان
روزشمارسینما
خبرگزاری ها
 تعداد بازديد : 141  تاريخ مخابره خبر:  ۱۷/۵/۱۳۸۳  نوع : خبر
 کد خبر : 138305172000  ساعت مخابره خبر: ۱۴:۱۷:۳۸
    ۱۳۸۳/۰۵/۱۶                              تاريخ نشر خبر :  
 

سيد غلامرضا موسوي خبر داد:

شكايت از شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان آغاز مي‌شود

با انتخاب يك گروه از وكلاي حقوقي در آمريكا؛ شكايت از پخش كنندگان غيرقانوني فيلم‌هاي ايراني، توسط برخي از شبكه‌هاي ماهواره‌اي خارجي زبان آغاز مي‌شود.

    سيدغلامرضا موسوي، سخنگوي اتحاديه تهيه‌كنندگان و توزيع‌ فيلم ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ضمن اعلام خبر فوق افزود: در پي اقداماتي كه به خواست اتحاديه، توسط آقاي مهدي يزداني مدير عامل مؤسسه رسانه هاي تصويري آغاز شد، بخش اول طرح دفاع از حقوق مادي و معنوي تهيه‌كنندگان سينماي ايران پايان يافت.
و در بخش اول، اقدامات لازم براي ثبت(كپي رايت فيلم)‌ها صورت گرفت.در حال حاضر تعدادي از فيلم‌ها كپي رايت شده و بزودي كپي رايت كليه فيلم‌هاي ايراني پايان خواهد يافت.
    موسوي افزود: در پي شكل‌گيري بخش اول طرح، بخش دوم شكايت و طرح در دادگاه محل وقوع جرم است، برگزار مي‌شود.در اين بخش وكلاي حقوقي طرف قرارداد مؤسسه رسانه هاي تصويري با اعلام جرم عليه در دادگاه‌هاي كاليفرنياي‌ آمريكا، نسبت به احقاق حقوق صاحبان فيلم اقدام خواهند كردند. اين گروه وكلا ابتدا نسبت به پخش فيلم‌هايي كه قبلاð كپي رايت شده‌اند اقدام خواهند كرد و پس از آن و با اهراز مالكيت فيلم ها، نسبت به فيلم‌هايي كه قبلاð پخش شده، اما كپي رايت نشده بودند اقدام مي‌كنند.بخش اول مرحله دوم طرح فقط با طرح اعلام جرم شكل اجرايي خواهد گرفت، اما بخش دوم مرحله دوم نياز به زمان بيشتري دارد اما در هر حال قابل پيگيري و دريافت خسارت خواهد شد.
    موسوي افزود: همكاران تهيه‌كننده، بارها و به اشكال مختلف به شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان موضوع را تذكر داده‌ بودند، اما متاسفانه برخي از صاحبان اين شبكه‌ها، بدون در نظرگرفتن حقوق مالكان صاحبان و تهيه‌كنندگان فيلم ها، دست به اقدام غيرقانوني پخش فيلم هاي ايراني از شبكه‌هاي ماهواره‌اي كردند.
    موسوي افزود: علاوه بر شكايت وكلاي حقوقي در كليفرنياي آمريكا، به همت اداره كل نظارت وارزشيابي و همراهي اداره كل دادگستري استان تهران، شعبه‌اي از دادگاه هاي استان وظيفه رسيدگي به شكايت تهيه‌كنندگان ايراني را در دستور كار خود قرار داده‌اند و وظيفه‌ي پيگيري رسيدگي به شكايت تهيه‌كنندگان در داخل كشور از اين شبكه‌هاي ماهواره‌اي را مسئول امور حقوقي اداره‌ي كل نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي برعهده دارد.
    موسوي در پاسخ به اين سوال كه در دادگاه‌هاي ايران به جرمي كه در خارج از كشور به وقوع پيوسته است مي‌توانند رسيدگي كنند يا خير به ايسنا گفت: در حقوق بين‌المللي يكي از مراكز شكايت، محل سكونت شاكي است.
    ضمن اينكه بر اساس قوانين بين‌المللي رييس از رسيدگي دادگاه و احراز حق، اقدامات بعدي از طريق امور بين‌المللي قوه قضاييه و براساس قوانين بين‌المللي صورت خواهد گرفت.
موسوي ضمن ابراز تاسف از اقدامات آن دسته از صاحبان و مديريت شبكه‌هاي فارسي زبان ماهواره‌اي كه به حقوق مالكيت اشخاص احترام نمي‌گذارند گفت: قانون كپي رايت جهاني در جهت حمايت از حقوق مولفان و صاحبان اثر در كليه كشورهاي جهار جاري است و ايران عليرغم اينكه به عضويت اين قانون جهاني در نيامده است، براي حفظ حقوق مالكيتي آثار سينمايي، اين قانون را عملاً در داخل كشور رعايت مي‌كند. بگونه اي كه هيچ فيلمي بدون اينكه از صاحب فيلم، تهيه‌كننده يا كمپاني پخش‌كننده، خريداري ‌شود پروانه نمايش براي سالن‌هاي سينما و يا شبكه هاي ويدئويي دريفت نمي‌كند.
    موسوي افزود: اين گروه از صاحبان شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان، به قانون جنگل پناه برده‌اند، غافل از اينكه براساس قوانين بين‌المللي و قوانين محل فرستنده، اقدامات غير قانوني و خلاف اخلاق آنان قابل پيگيري، طرح و شكايت است و قطعاð از طريق دادگاه‌هاي محل وقوع جرم رسيدگي خواهد شد.
    وي افزد: برخي از صاحبان و مديران اين شبكه‌هاي خاطي، اغلب به امارات متحده عربي سفر مي‌كنند و بر اساس احكام قضايي بين‌المللي از طريق پليس بين‌المللي در دوبي،‌ امكان بازداشت آنان تا احقاق حقوق صاحبان فيلم وجود دارد و بديهي است كه در صورت نياز، اقدامات لازم قضايي براي بازداشت اين گروه، در دوبي فراهم است.
    سيدغلامرضا موسوي، اظهار اميدواري كرد كه با پيگيري‌هاي اتحاديه، مؤسسه رسانه هاي تصويري، اداره كل نظارت و ارزشيابي و همكاري قوه‌قضاييه بزودي بساط اين عاشقان قانون جنگل برچيده خواهد شد.
    موسوي همچنين خبر داد كه در داخل كشور نيز براي مبارزه با پخش غيرقانوني فيلم‌ها اقدامات ويژه اي با همكاري قوه قضاييه و پيگيري اتحاديه و اداره كل نظارت و ارزشيابي صورت گرفته است كه همزمان با اجراي آن اعلام خواهد شد.
انتهای پیام /

 
   
 
    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com