سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 فيلم فجر- دوره سي و هفتم(۱۳۹۷)

يادداشت دبير جشنواره :
امشب، تمام سينماي بزرگ ايران پيروز هستند و سربلند، همه نامزد شده‌ها و نشده‌ها، همه فيلم‌هاي پذيرفته شده و نشده و همه سينماي ايران از فردا راهي براي دستيابي به قله‌هاي هنوز فتح نشده را آغاز خواهند کرد.
سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر را در حالي به پايان مي‌بريم که براي سينماي ايران در اين سال اتفاقات مهمي رقم خورده است. سال 1397 پرمخاطب‌ترين سال سينماي ايران در دو دهه اخير بود و به تبع آن پررونق‌ترين و پرفروش‌ترين سال سينماي ايران به شمار مي‌آيد. در اين ميان آنچه شايسته توجه است استقبال تماشاگران از آثار متنوع و متعدد سينماي دفاع مقدس، مقاومت، کودک و هنري بود که در طول سال به نمايش درآمدند. در اين سال بيش از يکصد سالن جديد و نو به مجموعه سالن‌هاي سينمايي کشور اضافه شد.
حضور موفق آثار سينماي ايران اعم از کوتاه، مستند و سينمايي در رويدادهاي جهاني همچنان ادامه داشت و علي‌رغم نوسانات اقتصادي ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه دشمنان ايران، اقتصاد سينما در توليد و نمايش، اقتصادي پويا و توام با رشد بود.
آثار حاضر در جشنواره سي و هفتم گواه آن است که سطح کيفي فيلم‌هاي سينمايي اين دوره نسبت به دوره‌هاي قبلي و نسبت به آثار سينماي ايران رشد قابل توجه و چشمگيري داشته است و اين همان چيزي است که منتقدان و علاقه‌مندان به سينما پس از شروع نمايش فيلم‌ها مي‌گفتند که سال، سال سختي براي داوران است و هر سال که سال سختي براي داوران باشد يعني آثار ممتاز زياد و آثار خوب فراوان است.
بي‌ترديد آنچه در تاريخ سينما از جشنواره سي و هفتم ثبت خواهد شد همين ويژگي‌هاست. تنوع آثار حاضر در جشنواره، تنوع ژانر، تنوع موقعيت‌هاي خلق داستان، و وسعت جغرافياي آثار به تمامي ايران و شايد از همه مهمتر توجه و تمرکز آثار ارزشمند سينماي ايران بر مفاهيم و موضوعات داراي اولويت، وحدت ملي و منافع ملي و خلق آثار مهم و ارزشمند، باورپذير و مورد پسند علاقه‌مندان به سينما. رضايت بالاي تماشاگران و منتقدان از آثار اين دوره جشنواره گواه صادقي بر اين امر است که سينماي ايران در چهل سالگي انقلاب اسلامي به رغم تمايل و تلاش دشمنان براي نااميدسازي هنرمندان، تلاش شايسته و درخور و افزون نمود، تا سهم خود را در جشن هاي چهل سالگي انقلاب به خوبي و بيش از پيش ادا کند که جشنواره فيلم فجر براي سينماي ايران فقط يک رويداد هنري نيست بلکه بارزترين و باشکوه ترين جلوه اجتماعي و مردمي و فرهنگي هنري جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي است.
با کمال تاسف و شايد به دليل اهميت آثار توليد شده، آنچه از ديد رسانه‌ها خصوصاً رسانه‌هاي پايتخت در اين آيين باشکوه مغفول ماند شور و نشاط و جريان اجتماعي ايجاد شده حول محور سينما در سراسر ايران بود. نمايش همزمان گزيده آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرايطي فراهم نمود تا به عدالت اجتماعي نزديک شويم و جشنواره فيلم فجر، مردم سراسر ايران را در بر گيرد و همه آنان را در اين رويداد در چهل سالگي انقلاب اسلامي شريک سازد. و در اين ميان سيمرغ و پروانه‌ها که رهاورد مشترکي از آثار جشنواره فيلم فجر و جشنواره فيلم کودک بودند سهم کودکان و نوجوانان سراسر ايران در اين شادماني بود و لحظه‌هاي باشکوهي از مواجهه کودکان و فيلم‌ها و سينما خلق کرد که در غوغاي نمايش و نقد آثار، کمتر ديده شدند. او گفت: صف‌هاي طولاني علاقه‌مندان به تماشاي آثار و سانس‌هاي فوق‌العاده براي بيش از 10 فيلم و ادامه نمايش‌ها در قالب سينماها تا ساعت 3 بامداد، جشنواره امسال را جشنواره‌اي متمايز ساخته بود و خداي بزرگ را شاکريم که سينماي ايران توانست سهمي قابل‌توجه از شادماني جشن‌هاي چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران داشته باشد.
از همه همکارانم، خصوصاً هيئت‌هاي محترم داوري که مي‌دانم و مي‌دانيد که در سخت‌ترين سال براي قضاوت آثار، تلاش کردند شايسته‌ترين و عادلانه‌ترين قضاوت‌ها را انجام دهند، سپاسگزارم. امشب، تمام سينماي بزرگ ايران پيروز هستند و سربلند، همه نامزد شده‌ها و نشده‌ها، همه فيلم‌هاي پذيرفته شده و نشده، و همه سينماي ايران از فردا راهي براي دستيابي به قله‌هاي هنوز فتح نشده را آغاز خواهند کرد. براي سينماي ايران، در اين راه طولاني توفيق و سعادت آرزو مي‌کنم.
    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com