سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان ـ دوره دهم(۱۳۷۳)

يادداشت دبير جشنواره :

بسم الله الرحمن الرحيم
    شايد به جرات بتوان گفت كه در آغاز شكل گيري و گسترش صنعت تصوير در ايران، وجه غالب نگرش جمعي به سينما، تفنن و سرگرمي بود. مخاطبان به دنبال بهانه اي براي گذراندن اوقات فراغت بودند و فيلمسازان درصدد خلق آثاري با مشخصه هاي مورد نظر مخاطب، و اين دور تسلسل از بدو تولد تا بلوغ و ميانسالي سينما در كشور ما ادامه داشت و در اين رهگذر تماشاگر راضي وخشنود از آنچه ديده و طرف ديگر سرخوش از بازگشت سود وسرمايه سرشار. در اين وانفسا كودك و نوجوان اين مرزوبوم محكوم بود گهگاه به همراه والدين همان محصولات را در تاريكي سالن نمايش تحمل كند و لذت ببرد.
    در دهه هاي گذشته پيش از انقلاب اسلامي اين گروه سني در معادلات سينمائي به حساب نمي آمدند و اگر هراز گاهي بطور پراكنده فيلمي به نام يا براي آنها ساخته مي شد، ياآنچنان پيچيده و تودرتو بود كه به كارش نمي آمد، يا آنچنان با لودگي و هجو آميخته مي شد كه تاثير تخريبي عميقي بر ذهن و روان او مي گذاشت.
    امروزه در دوران پختگي سينما نقش اين رسانه چنان حساس و مهم است كه اگر مهمترين رسالت ها را در زمينه رشد و بالندگي مخاطب خود نداشته باشد، قطعاً يكي از ابزارهاي موثر است، چرا كه ميزان و كيفيت توليدات استقبال عمومي، حمايت مادي و معنوي، سطح سليقه و دريافت مفاهيم توسط مخاطبان خاص و جايگاه رفيع سينماي كودك و نوجوانمان در عرصه بين المللي، اين باور را قوت مي بخشد كه بايد به اين پديده بيش از پيش به عنوان يك عنصر فرهنگ ساز نگاه كرد و بهاي لازم را به آن داد.
    لازم است در اين راستا به اهميت جشنوراه بين المللي فيلم هاي كودكان ونوجوانان اصفهان توجه داشت. نهادهاي مسئول در قبال تغذيه فكري اين گروه سني، حمايت بي وقفه خود را از اين جشنواره اعلام نموده و شانه زير بار گوشه اي از سنگيني رسالت آن برند، عموم مردم به آن به عنوان يك حركت ملي و عظيم فرهنگي نگاه كرده و خلاء ناشي از كمبود امكانات آموزشي/تربيتي را با گسترش اين ابزار موثر پر كنند، چرا كه والدين به علت مشغله هاي طبيعي عصر توسعه و ارتباطات، توان پاسخگويي به همه نيازهاي نسل اول كشور را به طور كامل و شايسته ندارند ولي سينماي خاص كودك و نوجوان اين توان را دارد كه در زماني اندك با بهره گيري از فنون جادويي خود مفاهيم را در عمق ذهن آنها نشانده و بارور كند. برخلاف دوران هاي گذشته كه نخبگان هنر مكتوب، هدايت فكري نسل ها را به عهده داشتند امروز سينما گران ما هستند كه در صف مقدم شكل دهي فرهنگي نسل هاي امروز و فردا گام بر مي دارند.
    امروز صاحب هر عدالت و انصافي اذعان مي دارد كه روح كلي حاكم بر ساختار كلي سينماي سالم و نوين كشور اعم از كودك بزرگسال، روح صفا يكرنگي و تعهد است و بالطبع اين جوهره در خود آثار هم جريان يافته و دنياي تصوير را بر پرده سينما و صفحه تلويزيون به شان و مقام والاي انساني و الهي خواهد رساند و چنين است كه حجت بر خالقان هنر هفتم تمام است و عرصه براي خلاقيت و سازندگي باز.پس بكوشيم:نسلهاي آينده هم منتظرند.
    از آنجا كه به بركت جشنواره دهساله فيلمهاي كودك و نوجوان، هنرمندان و فيلمسازان گردهم مي آيند،فرصت مغتنمي حاصل مي آيد تا به نقش حساس و متقابل كودك و سينما و نيازهاي اين دو پرداخته و دين خود را ادا كنيم. برخود فرض مي دانيم مقدم همه ميهمانان و هنرمندان ارجمند را گرامي بداريم، اگر پاره اي از مشكلات نبود قطعاً به تمام اهداف مورد نظر در دهمين دوره دست مي يافتيم. اميدواريم زمينه مناسب تبادل افكار و آثار را به خوبي فراهم آوريم، اگر كاستي مشاهده شد به نجابت و اصالت هنر بر ما ببخشائيد. والسلام

حسين پاكدل
دبير جشنواره

    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com